Saharský prach postihuje viac ľudí s astmou alebo nádchou
Alergológ Ramón Almodóvar vyzýva pacientov s dýchacími ťažkosťami, aby boli opatrní vzhľadom na každoročný príchod prachu zo Sahary, oblaku vytvoreného z más teplého vzduchu nabitého čiastočkami piesku a čoraz stálejšej a pretrvávajúcej prítomnosti nových mikroorganizmov. Táto hmota na svojej ceste z Afriky hromadí plesne, spóry, chemikálie, minerály a organické častice, takže kontaktom s ňou môže byť postihnutý ktokoľvek.
„Je to fenomén, ktorý silno pociťujeme už asi 10 rokov, teraz koncentrovanejšie. Každým rokom vidíme pohyb Saharského piesku intenzívnejšie aj u nás na Slovensku. Meteorológovia varujú pred Saharským pieskom, niekomu sa vtedy ťažšie dýcha a naše autá a chodníky majú "nový, žltý" nádych.
Medzi negatívne dôsledky patrí zvyšovanie teploty, zavlečenie niektorých mikroorganizmov, znečistenie a zlá kvalita ovzdušia, zvýšené prejavy alergií a zdravotné účinky ako podráždenie hrdla, slizníc a suchá pokožka. Alergológ poukazuje na to, že jednou z podmienok, vďaka ktorým je prach na Sahare výraznejší, je, že „teplota krajiny je "inkubátorová" teplota, ideálna na rozmnožovanie alergénov a prachových roztočov“.
Mnoho alergológov vo svojej každodennej praxi zaznamenalo nárast nosových, očných a respiračných prejavov u pacientov so základným ochorením, ako je astma, bronchitída alebo rinitída.